20 Mart 2012 Salı

“Mike Tyson’dan dayak yemiş gibiydiler”


Volvo Ocean Race’te, pazar günü beşinci ayak için Auckland’dan start alan altı tekne, daha yarışa başlar başlamaz oldukça zorlu hava koşullarıyla karşılaştı. Camper’ın, dünyayı daha önce beş kez dolaşan veteran yarışçısı Stu Bannatyne’ye göre beşinci ayağın ilk gecesi, Alicante’deki starttan bu yana en ağır açılış oldu.


Ekipler ilk gece ortalama 40kt rüzgar ve 6 metreye varan dalgaların arasında kaldı. Camper’ın media crew’ı Hamish Hooper ilk geceyi şu sözlerle anlatıyor: “Güvertede göz gözü görmüyordu. Herkes birbirine bir şeyler söylemeye çalışıyordu ama kimse birbirini duymuyordu. Herkesin gözleri tuzlu sudan kan çanağına döndü. Bir süre sonra bitkinlikten sesler kısılmaya başladı. Sanki Mike Tyson’la 10 round maç yapmış gibiydiler.”

Bu arada Puma, ekibinden iki fire verdi. Avustralyalı başüstü Casey Smith belinden yaralanırken ekibe daha bu ayakta katılan Finlandiyalı dümenci Thomas Johanson’un da omzu çıktı. Ken Read, kazaların hemen ardından karadaki tıbbi ekiple irtibata geçtiklerini söyledi. “Ekip arkadaşlarımızın tedavisini biz gerçekleştirdik. Yarışa başlamadan önce çok sıkı bir tıbbi eğitim almamızın sebebi bu. Ayağın geri kalan kısmını sağ salim ve hızlı bir şekilde tamamlamayı hedefliyoruz.”


Halen birbirine çok yakın seyreden filo, tehlikeli buzullar nedeniyle girişi yasaklanan ve “kükreyen 40”lar olarak anılan 40’lı enlemlere doğru hızla yaklaşıyor. Ekipler, havanın ortalama 45kt’larda estiği bu bölgenin rüzgarından yararlanarak daha hızlı ilerlemeyi amaçlıyor. Teknesindeki arıza nedeniyle starttan birkaç saat sonra Auckland’a geri dönmek zorunda kalan Abu Dhabi ise filoyu çok geriden takip ediyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder