27 Mart 2012 Salı

Küllerinden yeniden doğan tekne Eilean


Efsane bir tekne Eilean. Film gibi bir hikayesi var. 1936’da İskoçya’nın ünlü Fife ailesinin tersanesinde yapıldı. Yıllar içinde birçok kez el değiştirdikten sonra Karayipler’de bir ormanda kaderine terk edildi. Kurtuluşu ise Panerai sayesinde oldu. Yıllardır devam eden restorasyon çalışmaları nihayet tamamlanan 70ft’lik ketch armalı bu güzel tekne, yine denizlerde boy göstermeye hazırlanıyor. Eilean, 19-24 Nisan’da Panerai sponsorluğunda yapılan Antigua Classic YachtRegatta’da yarışacak. Ardından Panerai’nin diğer klasik yat yarışlarının devamı için Avrupa’ya doğru yelken basacak, Amerika’daki yarışlara da katılacak.


Tasarımı William Fife III’ün imzasını taşıyan Eilean’ın hikayesi ise şöyle… İskoçya’da inşa edildikten sonra önce Fife ailesine hizmet verdi. Yıllarca el değiştirdikten sonra 1964 yılında Nürnberg mahkemelerinin savcılarından Lord Shawcross tarafından satın alındı. Savcının oğlu yazar William Shawcross tekneyle egzotik tatiller yaptı. Ancak 10 yıl sonra bir charter firmasına satıldı ve Antigua’da hizmet vermeye başladı. 1983’te de dönemin en ünlü gruplarından Duran Duran’ın “Rio” adlı şarkısının videosunda kullanılmak üzere kiralandı. Şarkı ve videosu grubu listelerin en üst sıralarına taşırken Eilean, Duran Duran kadar şanslı olamadı. Video çekiminden kısa bir süre sonra bir gemiyle çarpıştı, mizana direği kırıldı. Tamir edilmek için beklerken de demir yerinde suyun derinliklerine gömüldü. Sahibi tamir masrafının altından kalkamayınca Eielan’ı Karayipler’de bir ormanda kendi haline bıraktı.

20 yıl sonra William Shawcross tesadüfen Eielan’ı yeniden buldu. Gövdesi kurtçuklar tarafından delik deşik edilmiş, güvertesi ve içi berbat haldedir. Ama yine de güzelliğini korumaktadır. Shawcross, Eilean'ı kurtarmak için Panerai saatlerinin CEO’su Angelo Bonati’yle iletişime geçti. Ardından tekne Cenova’ya götürüldü ve restore edilerek orijinal haline getirildi.

Eilean’ın başrolde yer aldığı Duran Duran videosu da huzurunuzda…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder