20 Kasım 2012 Salı

Vendee’ciler Doldrum cehennemindeVendee Globe’un 10’uncu günü nihayet terk ya da yeni bir hasar haberinin olmadığı bir gün oldu. Ancak şimdi de filonun öncü grubu Doldrumlar’ın sancısını çekiyor. Ekvator’a çok yaklaşan grup, Doldrumlar’ın kararsız ve hafif rüzgarıyla mücadele ediyor. Taktiklerin devreye girdiği bu süreçte tekneler kimi zaman 0kt’ta oldukları yerde çakılıp kalıyor.

Lider tekne hala Banque Populaire ile Armel Le Cleac’h. Bir süredir ikinciliğini sürdüren Cheminees Poujoulat’ıyla Bernard Stamm ise dördüncülüğe düşerek yerini Virbac-Paprec’in skipper’ı Jean Pierre Dick’e bıraktı. Üçüncü sırada ise yine Macif’iyle François Gabart yer alıyor.

Doldrumlar’da sıkışan yarışçılar oldukça sıkıntılı anlar yaşıyor. Bölgeden bildiren beşinci sıradaki Vincent Riou, tamamen sıkıştığını belirterek “Çok tuhaf çünkü Alex Thomson arkamdan 11kt’la gelirken benim hızım sadece 3kt. Çakılıp kaldım” diyor.

Lider durumdaki Le Cleac’h’ın hızı ise sadece 1.8kt. Banque Populaire’in skipper’ı son dört saatte ortalama 7kt hız yaptı. Arkasındaki Dick ve Gabart’ın durumu da farklı değil.

Bu arada Hugo Boss’un dümencisi Alex Thomson, teknesindeki arızayı tamir ettikten sonra çok iyi bir performans gösterdi ve dün gece boyunca 80 mil kat ederek bir ara üçüncü sıraya kadar yükseldi. Ancak ilerleyen saatlerde Thomson yine altıncı sıraya geriledi.

Filo Doldrumlar’ı aştıktan sonra Kükreyen Kırklar olarak da bilinen 40. paralele ulaşacak ve basınç sistemleriyle mücadelesine başlayacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder