10 Haziran 2014 Salı

Alvimedica ile ‘Cup’ışalım mı? yapılamıyor


Yelken camiasındaki yılan hikayesine dönen çıkmaz en sonunda Alvimedica sponsorluğunda 28-29 Haziran’da yapılması planlanan ‘Cup’ışalım mı Yat Yarışları’nı da vurdu. Benim de bir parçası olduğum Naviga ailesinin her bir bireyinin ve hatta yakınlarının gönül vererek, hiçbir karşılık beklemeden sadece yelkencilere kaliteli bir yarış keyfi yaşatmak için 11 yıldır yaptığı yarış, camianın ‘en büyüğü’ Türkiye Yelken Federasyonu’yla yaşanan sorunlar nedeniyle yapılamıyor. Aslında destek vermesi gerekenlerin köstek olmasıyla hem yarışın yapılması için büyük bir hevesle aylardır çalışan bizlerin hem de bu organizasyonu bir yıldır bekleyen yelkencilerin heyecanını yok etti, bu sporun geleceğine dair umutların azalmasına neden oldu. Dileriz bir gün bunları ‘kötü günlerdi neyse ki bitti gitti’ diye anıp güler geçeriz.

Naviga’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

ALVIMEDICA 'CUP'IŞALIM MI? YAT YARIŞLARI 28-29 HAZİRAN'DA YAPILAMIYOR!


11 yıldır yat yarışçılarının heyecanla takip ettiği ‘Cup’ışalım mı? Yat Yarışları’nı 28-29 Haziran 2014 tarihlerinde yapamayacağımızı üzülerek duyuruyoruz.

Alvimedica ‘Cup’ışalım mı? Yat Yarışları’nın deniz üzerindeki organizasyonunu yapması için anlaştığımız Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü’nün, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından aldığı hak mahrumiyeti cezasıyla birlikte içinden çıkılmaz bir kısır döngüye sürüklendik. Bu konuda, yarışların yapılabilmesi için tek yetkili olarak gördüğümüz Türkiye Yelken Federasyonu’yla görüşmelerimiz sonuç vermedi. Kalamış Yelken Kulübü gibi konuya sağduyulu yaklaşan “aracı”larla da önümüze konan engelleri aşamadık. Bu durumda ana sponsorumuz Alvimedica ile ortak kararla, yarışımızı 28-29 Haziran 2014 tarihlerinde yapmıyoruz.

Ayrıca; son günlerde Boğaz yarışlarında yaşanan iptaller ve teknik aksaklıklar, ortaya çıkan krizlerin iyi yönetilememesi hatta çözümsüzlüğe sürüklenmesi, gereken izinlerin alınma prosedürlerindeki eksiklikler ve/veya yetersizlikler yarışımızı yapmamız adına gerekli güven ortamını bizlere sağlayamaması da kararımızda etkili oldu.

2014-2015 Volvo Ocean Race’e katılarak dünya denizlerinde dokuz ay boyunca Türk Bayrağı’nı taşıyacak olan Alvimedica ana sponsorluğunda ‘Cup’ışalım mı? Yat Yarışları’nın yapılamayacak olması son bir ay içinde Türk yelkenciliğine vurulmuş başka bir darbedir.

Bu darbe, aynı zamanda yarışımızı diğer organizasyonlardan ayıran en büyük özellik olan alt sponsorlarımıza da zarar vermektedir. Bu gelişmeler ile VOR 2014-2015 startına yarışçı götürmeyi planlayan Volvo Car Türkiye, ünlü yelkenci Alex Thompson ile dünyaya sesini duyuran Hugo Boss, Fransa’daki solo yarışçımız Tolga Pamir’e destek veren Kaya Halat, yarışı kazananlara balon yelken hediye edecek Quantum Sail Design ve Bainbridge, elektronik donanımda lider markalardan B&G, yıllardır yarışımızın sponsoru olan Teknomarin gibi markalar bir anda yarış camiasından çekilmek durumunda bırakılmıştır.

Hollanda’da üretilen özel tasarım kupalarımız, yarışçılara dağıtılacak hediyelerimiz, alt sponsorlar sayesinde kazanan teknelere verilecek binlerce liralık ödüllerimiz, parti mekanımıza kadar her türlü çalışmamızı bitirmiş olmamıza rağmen hepsini üzüntüyle bir kenara bırakıyoruz…

Dileğimiz; yelken sporuna ivedilikle sağduyunun hakim olması, egoların bir kenara bırakılarak bu sporun gelişimi için gerekli adımların atılmasıdır.

Alvimedica'nın resmi açıklaması için: www.navigamagazin.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder