11 Şubat 2014 Salı

Trimaranın Bodrum çıkarmasıExtreme Sailing Series 2014’ün start almasına çok az kaldı. Serinin eylülde yapılacak İstanbul ayağında Türkiye’yi temsil etmek üzere Edhem Dirvana öncülüğünde geçen yıl kurulan Team Turx de hazırlıklara başladı. Şubat ayının ikinci haftası yapılan takım kampına Yasemin Akyıl, Cem Selçuk, Can Bayülken, Levent Ahıskalı ve Cihan Erkan katıldı. Kamp aynı zamanda Fransa’dan yaklaşık  bir ayda gelen, Türkiye’nin ilk yarış trimaranı Pleione’nin sularımızdaki ilk podyuma çıkışı oldu. Trimaran, Bodrum’daki kış trofesinin ikinci ayağına ‘konuk yarışçı’ olarak katıldı. Türkiye’deki parkurların görmeye pek de alışkın olmadığımız türden bir tekne Pleione. Dolayısıyla tüm gözler onun üzerindeydi. Böylesine farklı bir konuğun yarışçı olmasa da misafir olarak kabul edilmesi trofeye farklı bir renk katarken Pleione’yi İstanbul’daki yarışlarda da görmeyi dilediğimizi belirtip  Team Turx’ün Bozburun-Bodrum-Bozburun rotasında geçen macerasını Edhem Dirvana’nın kaleminden aktarıyorum:


“6 Şubat Perşembe günü Bozburun’da buluşan ekip önce trimaranı Bodrum yolculuğu için hazırladı. Ertesi gün hep birlikte erkenden yola çıktık. Hava açık ve hafif rüzgarlıydı. Zaman zaman motor yelken de yaptığımız seyir esnasında 10 knot altına düşmedik. Bu sırada herkes tekneyi daha iyi tanıma fırsatı buldu.  Akşama doğru Bodrum’a vardık

Ertesi gün yapılacak olan BAYK Kış Trofesi’nin ikinci ayağına denk getirdiğimiz bu kamp süreci sporcular için çok faydalı geçti. Yasemin kızlardan kurulu bir ekiple yarışa başka bir tekneyle katıldı. Cihan da Levent Peynirci’nin dümenciliğini üstlendiği MATmazel teknesine ana yelkenci gelemediği için yardıma gitti. İlk gün yapılan coğrafi rota yarışında bütün sınıflar start aldıktan sonra biz de start çizgisinden geçip filonun arkasından kimsenin rüzgarını kapatmadan ve yol hakkını yarışan teknelere tanıyarak filonun içinden tırmanarak devam ettik. Havanın da esiyor olması bizim için çok avantajlıydı çünkü bu tekne özellikle 15 knot rüzgardan sonra çok süratleniyor ve en az yarış tekneleri kadar orsa çekebiliyor. Bu sayede önümüzdeki filoya rahatlıkla yetiştik ve aralarında yelken yaparak devam ettik.


Ertesi gün hava daha da sertti. Ekibe misafir olarak Bodrum’a yarıyıl kupası için gitmiş olan İsmail Uzunlar da katıldı.  Yarışın bir saat ertelenmesiyle start hattının arkasında dolaşan filo arasında biz  de yelken yapmaya başladık. Bu sırada 20 ila 25 knot süratle ilerliyorduk. Bunu gören yelkencilerimizin tepkisi çok güzeldi. Herkes fotoğraf makinaları elinde gidişimizi çekti. Gün sonunda birçok yelkenci tekneye binmek istediklerini ve seyretmekten çok zevk aldıklarını söyledi.

Pazar akşamı güzel bir akşam yemeğinin ardından ertesi sabah saat 7:00’de Bozburun’a doğru yola çıktık. Sabah erken saatlerde tahminlerin aksine lodos yerine poyraz esti ve bizi süratle Knidos’a kadar götürdü. Sonra hafifleyen ve dönen hava ile yavaş yavaş Simi Kanalı’ndan geçip saat 14:30 civarında evimize vardık.


Her kampta ekibin birbiriyle olan uyumu artıyor. Extreme Sailing Series’in İstanbul ayağına kadar bu kampları düzenli olarak yapacağız. Şimdilik takımımıza Sail Racing, Kaya Ropes ve Doyle Türkiye sponsor oldu. Diğer  sponsorluk görüşmelerimiz de devam ediyor. Bu seneki hedefimiz eylülden önce sadece İstanbul ayağında değil bütün seride yarışabilmek için gereken sponsorlukları bulabilmek. Uzun zaman alsa da hepimiz için çok eğitici ve zevkli bir süreç oluyor.”


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder