10 Kasım 2014 Pazartesi

Loick Peyron, Route du Rhum’da rekor kırdı

Fotoğraf: Yvan Zedda
Bu yıl 10’uncusu düzenlenen solo Atlantik geçişi yarışı Route du Rhum’un birincisi Banque Populaire VII trimaranıyla yarışan Loick Peyron oldu. Aynı zamanda rekor kıran Peyron için bu yarışın ayrı bir anlamı daha vardı. Peyron bu yarışla çok gövdelilerle solo yarışlara da hızlı bir dönüş yapmış oldu.

Halen Artemis Racing’in 35. America’s Cup kampanyası için çalışan 54 yaşındaki Fransız yelkenci daha önce altı kez Route du  Rhum’a katıldı. Ancak son katıldığı 2002’deki yarışta trimaranı Fujicolor’la 75 knot’lık fırtınaya yakalanıp da, üçüncü sıradayken mücadeleyi bırakmak zorunda kalınca bir daha asla çok gövdeli bir tekneyle tek başına yarışmayacağı konusunda söz verdi. Ancak Peyron 12 yıl sonra bu sözünden geri döndü ve Kanadalı yelkenci Mike Birch’in 1978’de Route du Rhum’u kazandığı Olympus isimli trimaranın 31 feet’lik replikası Happy ile Route du Rhum’a geri dönmeye karar verdi.


Sapsarı gövdesiyle dikkat çeken bu trimaran ile yarış için millerini tamamlayan Peyron röportajlarında, bu Route du Rhum’un hayatının en önemli mücadelesi olduğunu söylüyordu. Ancak yarışa sadece iki ay kala işin  seyri değişti. Filonun en iddialı trimaranlarından Banque Populaire VII’nin dümencisi Armel LeCleach elinden sakatlanınca dümene geçmesi için Peyron’a teklif götürüldü. Peyron ilk önce teklife pek sıcak bakmasa da sonradan kabul etti. Yarış boyunca liderliğini sürdüren Loick Peyron, filonun en iddialı ve dünyanın en büyük trimaranı Yann Guichard skipper’lığındaki Spindrift 2’yi geride bırakarak bu sabaha karşı Guadeloupe’daki finişe ulaştı. Yarışı 7 gün, 15 saat ve 7 dakikada tamamlamayı başaran Peyron, 2006 yılında Lionel Lemonchois’nin kırdığı rekoru iki saat geçerek bir rekora da imza attı.Bu arada ikincisi sırada yer alan dünyanın en büyük ve dolayısıyla yarışın en iddialı trimaranı Spindrift 2’nin finişe hala 100 mili var. Diğer sınıflar için de yarış devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder