28 Haziran 2013 Cuma

34. America’s Cup’ta gösteri başlıyor


34. America’s Cup’a günler kaldı. 4 Temmuz’da törenle açılışa yapılacak 34. Kupa’da 5 Temmuz’da kupa sahibi Oracle Team USA’in karşısına çıkacak takımın belirleneceği Louis Vuitton Cup başlayacak. Yarışlar 30 Ağustos’a kadar sürecek. Kupa sahibi takım da 7-21 Eylül’de yapılacak final yarışlarında belli olacak.

Konuyla ilgili Başüstü’nde en son, Artemis takımından Andrew Simpson’ın antrenman esnasında hayatını kaybetmesi üzerine yarışta artırılan güvenlik önlemlerinden bahsetmiştik. Peki ondan sonra ne oldu? Haziran ayı başına geri sarıyoruz...

Hatırlarsanız yarışçılarından Andrew Simpson’ın hayatını kaybetmesi üzerine Artemis takımı derin bir sessizliğe bürünmüştü. İsviçreli takım en sonunda 6 Haziran’da bir açıklama yaptı ve yarışlara devam kararı aldığını duyurdu. Açıklamada Simpson’ın ölümünün ardından takım olarak çok zor bir dönem geçirdikleri, ancak bu sınavı geçerek yarışa hazır hale geldikleri belirtildi. Ancak kazada paramparça olan takımın AC72’sinin ne durumda olduğu konusundaki merakları da Artemis’in CEO’su Paul Cayard şu sözleriyle gideriyordu: “Zamana karşı mücadele veriyoruz. Önümüzde hala bazı zorluklar var ve bunları aşmak hiç de kolay değil. Tekne şu an tamir ediliyor ve temmuzun başında suya inmesini bekliyoruz. Baştaki yarışlara katılamayacağız, ancak ay sonundakilere yetişebileceğiz.”


Tabii Artemis’in bu kararı, zaten katılımcı sayısındaki azlık nedeniyle eleştirilen yarış yönetimini de bir hayli memnun etti. America’s Cup’ın CEO’su Stephen Barclay, Artemis’in yarışa devam kararı üzerine çok sevindiklerini söyledi ve “Muhtemelen ilk yarışlara yetişemeyecekler ama biz her türlü onların yanında olacağız” diye ekledi.

Artemis kazasının ardından Sahil Güvenlik işbirliğiyle hazırlanan 37 maddelik güvenlik önlemleri paketi de tüm takımlar tarafından kabul edildi.

Bu arada Oracle Team USA’in iki AC72’si dün ilk bez birlikte deneme seyrine  çıktı. San Fransisco Körfezi’ndeki seyir esnasında katamaranlarda çeşitli testler yapıldı. İki AC72’den birinin dümeninde James Spithill, diğerinde de Ben Ainslie vardı ve toplam 22 mürettebat vardı. Katamaranlardan biri kısa  süre sonra kıyıya dönerken diğeri antrenmana devam etti.

Spithill, bunun takım kurulduğundan bu yana en güzel gün olduğunu söyledi. “Bugün gördük ki iki teknemiz de yarışa hazır.” Ben Ainslie de “İlk başta hava çok sisliydi ve deniz biraz tekinsizdi. Fakat sonra sis dağıldı ve hava yelken için koşullar hazırdı” dedi. Takımın CEO’su Russell Coutts da diğer takımları kızdıracak bir açıklama yaparak “Diğer takımlar kurallarla ilgili ayrıntılarla uğraşırken biz yarışa hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Şimdi, 34. America’s Cup’ta Oracle Team USA’e karşı; ETNZ, Luna Rossa ve Artemis’in meydan okuma zamanı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder