27 Ocak 2015 Salı

Dongfeng Race Team tarih yazdı


Volvo Ocean Race’in Abu Dabi’de başlayıp Çin’in Sanya şehrinde sona eren üçüncü ayağın birincisi, etap boyunca liderliğe kancayı takan ve bir daha da hiç bırakmayan Dongfeng Race Team oldu. Ekibinde iki Çinli bulunan ve çoğunluğu deneyimli Fransız  yelkencilerden oluşan takım 23 gün süren ayak boyunca gösterdiği başarılı performans sonunda memleketine birinci olarak girdi. Charles Caudrelier skipper’lığındaki takım yerel saatle sabah 07:30’da Sanya’ya ulaştı. Karşılama elbette çok görkemliydi.

Dongfeng Race Team üçüncü ayakta kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir performans sergiledi. Etabın son günlerinde yelkeninde problem meydana gelmesine ve zaman zaman aradaki mesafeyi azaltan en yakın rakibi Abu Dhabi Ocean Racing’in ensesinde bitmesine rağmen odaklandığı birincilikten vazgeçmedi. Takım elbette büyük bir baskı altındaydı. Daha önceki ayaklarda önündeki kovalayan takım bu kez kovalanan olmuştu.

Dongfeng’in ardından Sanya’ya ulaşan takım da Abu Dhabi Ocean Racing oldu. Filonun, Ian Walker skipper’lığındaki deneyimli ekibi belli ki bu yıl birinciliğe kafayı takmış.

Finişe ulaşan üçüncü takım da, kıç aynalığında Türk bayrağı taşıyan Team Alvimedica oldu. Takım, Alicante’de yapılan koyiçi yarış birinciliğinden sonra bir kez daha podyuma çıkmayı başardı. Alvimedica’nın CEO’su Cem Bozkurt da sosyal medyada “Bizim için yarış daha yeni başladı” dedi.

23 gün süren yarışın ve Çinli Dongfeng ‘mucizesi’nin hikayesi Naviga’nın şubat sayısında.  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder