2 Eylül 2014 Salı

Keyif 60, Rolex Middle Sea Race'te


Gün geçmiyor ki yeni bir takımdan yurt dışındaki yarışlara katılma haberi almayalım. Evet belki biraz abartmış olabilirim ama son zamanlarda yarışmak için yurt dışına giden takım sayısının gittikçe arttığı dikkatimizi çekiyor. Bunlar elbette camia için güzel haberler. İngiltere'ye giden Exit-Keyfim 3,5 ve New York'ta yarışan Tag Heuer Goblin ekibinden sonra yabancı sularda yelken açmaya hazırlanan yeni takım Keyif 60 oldu. Ekip, 18 Ekim'de start alacak ve Malta'da yapılacak Rolex Middle Sea Race'e gitmek için gün saymaya başladı. Ayrıntıları Keyif 60 ekibinden Elif Gümrük anlatıyor.

Neden yurtdışında bir yarışa katılmak istediniz ve bu yarışı seçmenizin sebebi nedir?
Ekibin gençleri olarak (Berk Arat, Özge Atçı, Merve Kaynar, Serkan Topçu ve ben) sene başında bu sezonki yarışlarımızın planını yaparken madem biz bu işi hobiden de öte bir ciddiyetle yapıyoruz, tecrübemizi artırmak için bu sezon yurt dışında da bir yarışa katılalım diye konuştuk. Hatta New York'ta Goblin ekibinin de katıldığı Dennis Connor International Yacht Challenge'a mı katılsak diye konuşurken konuyu daha aktarmamış olduğumuz halde babam bana "Elif Malta'da Middle Sea Race diye birşey gördüm, biraz incelesene, katılmak için ne yapmak gerek" diye sordu. Ben de hemen araştırıp ekiple paylaştım, herkes heyecanla karşıladı ve aslında bu yarışa katılmaya 2013 Kasım'ında karar vermiş olduk.

Aslında bu yarışı seçmemiz de yelken sporuna başlamamız gibi biraz tesadüflerle dolu. Bildiğiniz gibi babam Ercüment Gümrük eski milli bisikletçi ve geçen seneye dek uluslararası düzeyde masterlar yarışlarına katılıyordu. Ancak ekim ayında geçirdiği bir sağlık sorunu nedeniyle doktoru bisiklete yarışacak düzeyde binmesini yasakladı ama yelkene devam etmesini önerdi. Kendisi 2014 yılı içinde Sardunya'da yapılacak bir bisiklet yarışına katılmayı planlıyordu ancak bu nedenle vazgeçmesi gerekince aynı coğrafyada bir yelken yarışı arayışına girip Rolex Middle Sea Race'i buldu. Biz ekibin gençleri için de büyük bir şans olmuş oldu.

Malta'ya ne zaman gidiyorsunuz?
Rolex Middle Sea Race'in startı 18 Ekim Cumartesi verilecek. Bir önceki hafta tekneler teker teker güvenlik kontrollerinden geçtiği ve 15 Ekim Çarşamba günü de Malta'da bir adet "coastal race" planlandığı için teknemiz 13 Ekim'de orada olacakmış gibi yola çıkacak. Keyif 60 şu anda zaten Göcek'te olduğu için ekim ayının ilk haftasında yola çıkması planlanıyor. Teknemizin transferini ekip arkadaşlarımızdan Özge'nin deniz aşığı babası Baransel Atçı ve aynı zamanda bizimle yarışa katılacak olan Mustafa Kemal Vural yapacak. Ekibin bir kısmı coastal race'e katılmak üzere 14 Ekim'de Malta'da olacak, geri kalanlar da 17'sinde gelecekler ve ertesi gün start alacağız.

Ekip kimlerden oluşacak?
Bu yarışta da ekibimizin çekirdeğini Türkiye'deki yarışların çoğuna katılan ekip oluşturacak. Bu çekirdek ekip Merve Kaynar, Özge Atçı, Elif Gümrük, Serkan Topçu, Mehmet Akyüz, Ercüment Gümrük, Erhan Karaca'ya Levent Moldur, Mustafa Kemal Vural ve bu tarz uzun yarışları seven annem Zeynep Gümrük de eklenecek. Şimdilik 10 kişilik bir ekibimiz kesinleşti, ancak 2 kişi daha iş durumlarını ayarlamaları halinde bize katılacaklar. Geçen sene bizim kategorimizdeki tekneler 4 gün 15 saatten itibaren finiş vermeye başlamışlar. İlk defa bu kadar uzun bir yarışta ekipçe beraber olacağımız için tanımadığımız kimseyle birlikte teknede olmak istemedik, bütün ekip izinlerini ayarlayabildiği için de bu konuda çok şanslıyız.


Hangi tekneyle yarışacaksınız?
Kendi teknemizle yarışacağız. Malta'dan tekne kiralamayı düşünmedik bile. Keyif 60'ın bu seneki yarış ve gezi planlarını da zaten bu yarışa göre yapıp Büyük Yarış'tan sonra teknemizi Göcek'e götürdük. Kendi teknemizi götürme sebebimiz hem donanımına ve performansına alışık olduğumuzdan, hem de açıkçası ilk defa bu kadar uzun bir yarışa katılacakken Keyif 60'ın rahatlığı ve güvenliği de bizimle olsun istedik.

Hangi sınıfta yarışacaksınız?
Rolex Middle Sea Race'te birçok kategori bulunuyor. Biz yine IRC kategorisinde katılıyoruz ve ratingimiz 1.060 bizi bu yarışta IRC 4 kategorisine sokuyor. Burada IRC 4 sınıfı 1.050-1.099 aralığında olduğu için rating bandının avantajlı tarafında olduğumuzu düşünüyoruz. Şimdilik bu kategoriye kayıt vermiş 10 tekne görünüyor. Kayıtlar da eylül ayı sonuna kadar devam ediyor, kaç tane ve hangi performansta teknelere rakip olacağımızı da merakla bekliyoruz.

Yarışın rotasını kısaca anlatır mısın?
Malta'nın Grand Harbour'undan top atışlarıyla başlayan yaklaşık 610 millik bir yarış. Malta'dan çıktıktan sonra kuzeye çıkılıp Sicilya Adası iskelede bırakılarak Messina Boğazı'ndan geçiliyor. Daha sonra yine kuzeye devam edip içinde Stramboli de bulunan volkanik adalar iskelede bırakılarak rota güneybatıya dönüyor ve Sicilyanın batısındaki adalardan Favignana sancakta bırakılarak güneye inmeye devam ediliyor. Pantelleria ve Lampedusa Adaları da iskelede bırakıldıktan sonra kuzeydoğuda kalan Malta'da start yapılan yerde finiş alınıyor.

Yarış için nasıl bir hazırlık yaptınız?
En büyük hazırlığımız teknenin güvenlik önlemleri açısından oldu. Bu yarışın ilanında ek olarak verilen yaklaşık 50 sayfalık güvenlik kurallarını inceleyip Keyif 60'ta neyin hali hazırda var olup olmadığını çıkartmak, eksiklerimizi tamamlamak yaklaşık bir ayımızı aldı. Daha tam olarak da hazır değiliz, Malta'ya vardığımızda ekibin bir kısmı güvenlik eğitiminden geçecek, eylül ayı içinde de İstanbul'da ilk yardım eğitimimizi tamamlayacağız.

Güvenlik önlemleri dışında tabi daha önce ekipten Mustafa Kemal hariç hiçbirimiz bu denizlerde seyir yapmamış olduğumuz için yarışın sayfasında bulunan ve geçtiğimiz senelerde her bir teknenin hangi rotayı izlediğini gösteren, bizdeki imarine sisteminin gelişmişi olarak düşünülebilecek tracking sisteminden bizim muadilimiz teknelerin nasıl gitmiş olduklarını çalıştık. Ayrıca bütün Akdeniz'in bölge bölge ve ay ay karakteristik hava ve akıntı durumlarını anlatan "Mediterranean Weather Handbook for Sailors" isimli kitabı edinip şimdiden çalışabileceğimiz kadar hava durumlarını çalıştık.

Türkiye'den bu yarışa daha önce katılmış kimse olup olmadığını da araştırdık, eğer varsa tecrübelerini aktarmasını rica etmek amaçlı, ancak olmadığını öğrendik. Bu demek oluyor ki 610 millik yarışta her geçtiğimiz mil bütün ekibe büyük tecrübe katacak. Umarız kazasız belasız bir şekilde yarışı tamamlayıp güzel anılarla Türkiye'ye döneriz, ve önümüzdeki senelerde başka ekiplerle de birlikte tekrar Malta'ya gideriz.

Son olarak yarışla ilgili editörün notu. Bu yıl 35'incisi yapılacak Rolex Middle Sea Race 18-25 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Geçen yıl 99 tekneyle rekor katılımın gerçekleştiği yarışa bu yıl starttan iki ay önce kayıt yaptıran tekne sayısı (17 ülkeden) 69'a ulaşmıştı. Bu yıl katılımcı ekip sayısının 100'ü geçmesi bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder